جاذبه های گردشگری بندرعباس

حمام گله داری :

نوع بنا : تاریخی قدمت : صفویه ( تاریخ میلادی : 1501-1722 م ) تنها حمام‌ تاريخي‌ در بندرعباس‌، حمام‌ گله‌داري‌ است‌ كه‌ در محله‌ اِوَزي‌ها قرار دارد.اين‌ بنا كه‌ احتمالاً به‌ دوره‌ صفوي‌ مربوط‌ است‌، در دوره‌ قاجار به‌ وسيله‌ حاج‌ شيخ‌ احمد گله‌داري‌ به‌ مسجد گله‌داري‌ وقف‌ شده‌ است‌. بناي‌ حمام‌ به‌ شكل‌ مستطيل‌ و سقف‌ آن‌ شامل‌ چند گنبد كوچك‌ و بزرگ‌ است‌.


قلعه خمیر :

نوع بنا : تاریخی قدمت : یک قرن این قلعه در نزدیکی بندر،خمیر قرار دارد. از این قلعه امروزه به جز بقایای ‏دو سردو شمالی و جنوبی وبرج شرقی نیمه ویران آن، اثری بر جای نمانده است. سردر شمالی قلعه که اکنون درکنار کوچه تنگی متصل به شهر خمیر جای دارد، به صورت شکوهمندی از سنگ و گچ و به سبک قلعه های اروپایی ساخته شده است.درچهارگوشه قلعه چهار برج مدور بنا شده و بین هر دو برج یک برج کوتاه نیز ساخته شده است. در جنوب غربی قلعه، عمارت دوطبقه ای وجود دارد . در وسط قلعه آب انباری ساخته شده که باقی مانده است. از عمر این قلعه حدود یک قرن می گذرد.


معبد هندو ها :

نوع بنا : تاریخی قدمت : حدود 1310 ‏هجری قمری سال ساختمان این معبد، در سال 1310 ‏هجری قمری، در زمان حکومت محمدحسن خان سعدالملک احداث شده است. اساس ساختمان این معبد عبارت است از یک اتاق چهارگوش میانی که بر روی آن گنبدی قرار گرفته است. سبک معمارن این گنبد را مقرنس های پیرامونی آن نه تنها از دیگر گنبد های موجود در سوا حل خلیج فارس ، بلکه از گنبد های سراسر ایران متفاوت می سازد. طرح این بنا کاملأ از معماری معابد هندی متاثر است. ‏این معبد از جمله نشانه های معدود تاریخی بندرعباس است که توجه هر تاره واردی را به خود جلب می کند، و امروزه درکنار یکی از خیابان های اصلی شهرقرار دارد.


منطقه حفاظت شده گنو:

نوع بنا : طبیعی ‏ این منطقه حفاظت شده در 29 ‏کیلومتری شمال غربی شهرستان بندرعباس واقع شده است. این کوه در مقایسه با آب و هوای گرم بندرعباس دارای آب و هوای نسبتاً معتدل است و به همین مناسبت از اهمیت خاصی برخوردار است . پوشش گیاهی آن بسیار جالب و قابل توجه است، به طوری که اداره محیط زیست هرمزگان برای حفظ و حراست از آن ها تمام پوششگیاهی این منطقه را مورد حفاظت وکنترل خود درآورده است. ‏تنوع پوشش گیاهی این کوه، از دامنه تا قله کوه، مشتمل برانواع درختان گرمسیری ، استپ بیابانی، استپ کوهپایه ای و گونه های گیاهی نواحی سردسیری است.در دامنه کوه ابتدا بوته های پراکنده ای رشد کرده اند که انواع خانواده گندمیان، گون و تک درخت های مغیر (مغیلان) در میان آنها وجود دارد. بالاتر از دامنه، نوع گیاهان تغییر می کند؛ به طوری که دارتفاع1800 متری، بادام وحشی گونه غالب را تشکیل می دهد؟ در حالی که دیگر گونه های یادشده، در ارتفاع 2300 ‏متری مشاهده می شوند. به علت کاهش دما،درختان سرد سیری نظیر کاج ،سرو، زیتون وحشی و شمشاد وحشی به صورت انبوه روییده اند. انبوهی این درختان در استان هرمزگان تعجب آور است. درختان این ناحیه هر ازگاهی در اثر صاعقه در وسعت زیادی آتش می گیرند. ازگیاهان، دیگر ارتفاعات گنو، انواع گیا هان دارویی است که مورد توجه محققان و پژوهشگران می باشند. آدرس :29 ‏کیلومتری شمال غربی شهرستان بندرعباس